Tajemná tvář na velhartickém hřbitově

7. srpna 2010 v 19:50 | 14laura |  Tajemnná místa
Zdroj Enigma
Ač jsou mnohá energetická místa sporná (na někoho působí pozitivně, na jiné negativně), o velhartickém hřbitově nejsou pochybnosti. Zdejší energie je prý jednoznačně negativní, zlá a lidskému zdraví, možná i životu, nebezpečná. Jaká černá minulost poznamenala místo posledního odpočinku? Když se ke hřbitovu blížíte, cítíte, že vás sleduje čísi pohled. Pohled nešťastný, zoufalý, ale možná i varující…Tajemná dívčí tvář se ze štítu hřbitovního kostela smutně dívá do kraje a vyhlíží příchozí, kteří sem ovšem zavítají jen zřídkakdy. Možná stále ještě doufá, že si jí někdo všimne a zachrání ji. Lidé sem chodí jen neradi. Vždy v rychlosti položí věnec na náhrobní kámen a rychle pryč. Co se přihodilo na tomto odlehlém místě, které je údajně přímo nabité zlou energií? Nemá to ovšem být žádná energie přírodní nebo snad, jak by se někdo mohl domnívat, nějaká geopatogenní zóna. Tu zdejší, podle někoho až nebezpečnou sílu má vyvolávat jakýsi hrůzostrašný lidský čin.

Zjevení dívčí tváře

Malý hřbitůvek leží mírně stranou od západočeských Velhartic (okres Klatovy), z jedné strany obklopen hustými šumavskými lesy a z druhé poli. Hroby se tísní tak blízko vedle sebe, že je jen stěží možné mezi nimi procházet. Uprostřed hřbitova stojí kostel sv. Máří Magdalény (1373). Vypadá hodně opuštěně. Výjimečnost kostela ovšem není v jeho architektuře. Z kostelního štítu totiž vystupuje zmíněný obraz dívčí tváře, která z vás ani na vteřinu nespustí svůj zrak. Kdy se zde tento záhadný obličej objevil? Někteří místní tvrdí, že k tomu snad došlo někdy v předchozím desetiletí, po autonehodě, která se stala na nedaleké silnici.
Tragická nehoda

Při bouračce u Velhartic umírá mladá dívka, po jejíž smrti se údajně má obraz objevit. A tvář z kostelního štítu je prý mrtvé dívce skutečně podobná. Jenomže podle jiných je portrét mnohem starší. Jeden starousedlík dokonce tvrdí, že ho podivný dívčí obličej z kostelního štítu sleduje dobrých 40 let. Marie Hrachová se přidává na jeho stranu: "Obličej byl vidět už před více než dvaceti lety, kdy jsem se sem přistěhovala. Tedy ještě před nehodou, která se pak u Velhartic stala. Zvláštní je, že když v polovině devadesátých let kostel opravovali a dělali novou fasádu, obličej se na chvíli ztratil. Po nějaké době ale zase vystoupil na povrch." Co tady dívku drží? Čeká snad na někoho, kdo ji vysvobodí?

Otisky zlých energií?

Skeptikové mohou namítat, že jde jen o špínu nebo vlhké skvrny podobné lidské tváři. Existuje ale také názor, že se může jednat o jakýsi "energetický otisk", který se zde zachoval po nějaké velice silné události. Parapsychologové tvrdí, že k podobným úkazům dochází především při násilné smrti, jako je například vražda, sebevražda nebo i smrtelná nehoda. Stres prožitý těsně před smrtí údajně může zanechat na přírodních materiálech, jako je třeba kámen, energetický otisk. Má jít o jakési "fotografie" vytvořené silnými emocemi (hlavně emocemi negativními). Někdo dokonce mluví o přetransformované energii, která zůstává na místě, kde k prožitku dojde.

Důsledky mučení?

Jaká tragédie u velhartického hřbitova po sobě mohla zanechat tak podivný otisk? Záhadný úkaz prý může mít souvislost i s černou minulostí místního hradu, který je údajně s kostelem sv. Máří Magdalény propojen tajnou podzemní chodbou. Během třicetileté války v 17. století získává hrad španělský dobrodruh Martin de Hoeff-Huerta, který má zdejší lid obracet na katolickou víru a používá k tomu kruté metody. Velhartický pán, přezdívaný lidmi jako "Poberta", umučí v hradní hladomorně desítky a možná i stovky nevinných lidí. Patří obličej na blízkém kostele některé z jeho obětí? Nebo snad krutý pán nechá na odlehlém místě v kostele obklopeném hroby uvěznit nějakou nešťastnici odmítající přijmout katolickou víru a ta zde pak v hrůze umírá? Podle některých lidí by obličej mohl patřit také zarmoucené hradní paní, která zemře při porodu svojí dcery, a občas se prý na velhartickém hradě zjevuje jako bílá paní.

Probudil černý rituál mrtvého?

Jeden z příběhů o hrůzných událostech na velhartickém hřbitově je údajně mnohem starší než nehoda mladé dívky nebo temné osudy hradních pánů či vězňů. Na místě, kde se nyní prostírá malý velhartický hřbitůvek, prý bývalo již v dávných dobách Velké Moravy (9. -10.století) pohřebiště. U hřbitovní zdi má být pochováno několik padlých vojáků a právě jeden z nich je údajně při temném magickém obřadu oživen. Vojákova milá stále oplakává jeho smrt a to se nelíbí jinému mládenci, který dívce marně nadbíhá. Rozhodne se proto dívčina mládence probudit, aby viděla jeho proměnu. Obživlý umrlec se vydává pro svou milou, aby si ji odvedl do svého nového domu. Přenáší dívku přes hřbitovní zeď a zavírá ji do kostela. Dívka volá o pomoc a snaží se dostat ven. Bojuje o holý život a hrůza, kterou zde prožívá, se údajně vepíše do kostelního štítu. Nakolik může být pověst o oživlém mrtvém a ubohé dívce pravdivá?

Inspirace pro Erbena

Vyprávění prý inspiruje i Karla Jaromíra Erbena (1811 - 1870), který v okolí sbírá náměty. Legendu předávanou po generace tak zvěční ve své proslulé Kytici, v baladě Svatební košile. Vidí snad už tento básník 19. století obličej zoufalé dívky vystupující ze štítu kostela? Po černé mši při oživování mrtvého zde údajně zůstane zlá energie, kterou lidé cítí i dnes. Silně citliví jedinci prý dokážou označit i místo, kde podivná dvojice přeskočila hřbitovní zeď. Ještě donedávna stojí u tohoto místa strom, jehož kmen je prý zkroucen jakoby smrtelnou křečí. Když však ENIGMA nedávno hřbitov navštívila, strom už zde nebyl.

Jana Trnobranská
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Jste Goth?

Ano!!!!!! 43.8% (184)
Ne 22.9% (96)
Fůůůůůj nikdy!!!!!!! 11.9% (50)
Nevím co to je 10.5% (44)
Ne jsem emo 11% (46)

Komentáře

1 RoseCullen Gothic-Death RoseCullen Gothic-Death | Web | 5. prosince 2010 v 12:48 | Reagovat

Tak tam se chci podívat...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama